Budynek domu rekolekcyjnego posiada około 1000 m2 powierzchni użytkowej. Znajdują się w nim kaplica, sala konferencyjna, jadalnia, sala rekreacyjna oraz 18 pokoi z łazienkami. Dom może pomieścić jednorazowo 65 dorosłych osób lub 18 rodzin z dziećmi. Na terenie przyległym do budynku przygotowano miejsce na ognisko, parking na dwadzieścia osobowych samochodów.

BYSTRA - NAJPIĘKNIEJSZA MIEJSCOWOŚĆ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO...

Bystra to malownicza wieś znajdująca się w gminie Wilkowice, w powiecie bielskim, województwie śląskim. Leży na szlaku z Katowic i Bielska-Białej do Szczyrku.  Bystra rozdzielona jest dopływem Wisły rzeką Białą na Bystrą Śląską i Bystrą Krakowską. Od zachodu i północy otaczają ją stoki Beskidu Śląskiego: Magura (1093 m n.m.p.), Klimczok (1119 m n.m.p.), Szyndzielnia (1031 m n.m.p.), Kołowrót (798 m n.m.p.), Kozia Góra (686 m n.m.p.), Równia (607 m n.m.p.).
Od wschodu sąsiaduje z Wilkowicami, które ogranicza Beskid Mały, od południa z Meszną, za którą widać stoki Skrzycznego (1257 m n.m.p.) i Skalitego ( 864 m. n.p.m.), a dalej w kierunku południowo – wschodnim stoki Pilska (1557 m. n.m.p.) i Babiej Góry (1725 m n.m.p.).

Bystra posiada klimat zbliżony do górskiego, w którym występuje spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości oraz silne wiatry halne. Dzięki położeniu w dolinie Białej, osłoniętej wysokimi zalesionymi ramionami górskimi Klimczoka od najczęściej wiejących wiatrów, Bystra cieszy się specyficznym mikroklimatem. Na przełomie XIX i XX wieku powstało tu sanatorium przeciwgruźlicze, znacznie rozbudowane w 1936 i 1948 roku.

W 1910 roku osiadł w Bystrej na stale znakomity polski akwarelista Julian Fałat (1853-1929). W 1973 roku w dawnej willi artysty otwarto muzeum biograficzne, prezentujące ocalałe pamiątki osobiste malarza i szereg przykładów jego twórczości. Muzeum Juliana Fałata znajduje się przy ul. Fałata 38 i czynne jest: we wtorek, czwartek 9.00 – 13.00; środę, sobotę 9.00 – 17.00, w niedzielę i święta 10.00 -15.00.  W XIV wieku Bystra podzielona została przez księcia Mieszka I cieszyńskiego pośród jego synów na część północną – cieszyńską i południową – oświęcimską, a granicą była rzeka Biała. Gdy księstwo cieszyńskie w XV w. przeszło pod panowanie Czech, w 1457 r. Kazimierz Jagiellończyk wykupił je i przyłączył do Królestwa Polskiego. Biała była dalej granicą państwową, wpierw między Królestwem Polskim i Czechami, później między Śląskiem i Galicją. W XVI w. lewobrzeżna Bystra Śląska, osada drwali, została sprzedana przez księcia cieszyńskiego Wacława Adama Bielsku. W XIX w. zasiedlili ją koloniści niemieccy. Prawobrzeżna Bystra Krakowska powstała wcześniej na przełomie XV i XVI w. założona przez Komorowskich z Żywca. Połączenie obu osad nastąpiło w 1955 r.
Bystra posiada bardzo dobre warunki dla rekreacji i uprawiania turystyki, zarówno latem jak i zimą. Kilka szlaków turystycznych o różnych skalach trudności umożliwia spacery i wędrówki po górach właściwie każdemu. Narciarze mają do dyspozycji wyciągi w Bystrej Górnej lub w Szczyrku, który leży w odległości 10 km od Bystrej.

 

Wycieczki piesze

niebieski ze stacji PKP Wilkowice-Bystra przez Bystrą (ul. Klimczoka, ul. Halna lub ul. Klimczoka, ul. Kościelna i Skośna), północnym zboczem Magury można dojść na Klimczok (pod Klimczokiem schronisko, 2,5 godz.)
zielony ze stacji PKP Wilkowice-Bystra przez Bystrą doliną Białki, przez Przełęcz Kołowrót, Szyndzielnię (schronisko) na Klimczok (3 godz.)
żółty od przełęczy Kołowrót do schroniska na Szyndzielni (0,5 godz.)
czerwony z centrum Bystrej, idąc szlakiem zielonym (ul. Fałata), dochodzimy do skrzyżowania z czerwonym i skręcamy w ul. Beskidzką, aby przez Równię i Kozią Górę (schronisko, 2 godz.) przez szczyt Magury dojść do schroniska pod Klimczokiem ( 2 godz.)
lub
czerwony po skręceniu ze szlaku zielonego w lewo (ul. Klimczoka i ul. Świerkowa ), idąc szlakiem czerwonym przez szczyt Magury, dojdziemy do schroniska pod Klimczokiem ( 2 godz.)
lub
niebieski na Klimczok, skąd niebieskim lub zielonym szlakiem schodzimy stromo w dół w dolinę Biłej. Przy rozwidleniu znaków skręcamy w lewo za niebieskim i po 20 minutach dochodzimy do przysiółka Podmagurskie. W dolnej jego części skręcamy na Górkę, gdzie znajduje się Sanktuariun Matki Bożej Szczyrkowskiej. Schodząc serpentynami w dół, dochodzimy do Szczyrku (z siodła 1,25 godz., z Górki 15-20 minut).
zielony z Bystrej do Wilkowic ul. Wyzwolenia i od stacji PKP Wilkowice-Bystra szlakiem zielonym na Magurkę Wilkowicką (schronisko, 909 m n.m.p.)

Warto zaznaczyć, że na pasmo Klimczoka ( Magura, Klimczok, Szyndzielnia ) można dotrzeć od strony Bielska-Białej kolejką linową. Przy pięknej pogodzie z powyższych szczytów widoczne są Tatry, a serce człowieka otwarte na Boga może podziwiać Jego potęgę w majestacie gór, przyrody i przepięknych widoków.
Wędrując szlakami Bystrej, można zobaczyć 900 letni cis obok DW Halamówka (ul. Klimczoka 146), 700 i 400 letnie lipy, 500 letni dąb (ul. Klimczoka 68), a także kilka drewnianych chat góralskich z przełomu XIX/XX wieku. Na terenie sanatorium (ul. Fałata) znajduje się pomnik Ignacego Daszyńskiego, który przebywał na leczeniu w Bystrej.

 

WYCIECZKI SAMOCHODOWE

Pętla beskidzka południowa
Bystra - Łodygowice - Tresna -Żywiec - Węgierska Górka - Milówka - Laliki - Koniaków - Istebna - Wisła -Ustroń - Wisła - Szczyrk - Bystra
Przejazd 2,5 godziny. Zwiedzanie 5 - 6 godzin. Folklor Istebnej, zabytki Żywca, Jezioro Żywieckie, Koniaków - izba regionalna.
 
Pętla beskidzka północna
Bystra - Bielsko - Biała- Jasienica - Jaworze - Skoczów - Ustroń - Wisła - Szczyrk - Bystra.
Trasa liczy ok. 95 km, przejazd 2,5 godz., zwiedzanie 5 - 6 godzin.
 
Bystra - Kaskady Soły:
Ul. Kilmczoka, Wyzwolenia, Żywiecka w stronę Żywca do przejazdu kolejowego na Bierną i nad Jeziorem Żywieckim do Tresnej ( I kaskada ), przez Czernichów, w Międzybrodziu Żywieckim przejazd przez most na Sole i wjazd na górę Żar (761 m n.m.p.) lub pieszo na szczyt (schronisko, lotnisko szybowcowe, punkt startu lotniarzy, zbiornik elektrowni szczytowo - pompowej). Po zjechaniu w dół przejazd wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego do zapory i elektrowni w Porąbce ( II kaskada), dalej wzdłuż jeziora w Porąbce dojedziemy do Czańca, w którym znajduje się III kaskada. Powrót przez Kobiernice, Bujaków, Kozy, Bielsko Białą do Bystrej lub przez Międzybrodzie Bialskie ( w centrum skręcamy w prawo ) i malowniczą trasą przez Przełęcz Przegibek (663 m n.p.m. ), Straconkę do Bielska-Białej i Bystrej.

 

Copyright by ProArt-Studio.com.pl
Strona główna | Dom rekolekcyjny Nazaret | Nauki przedślubne | Okolica | Oferujemy... | Kontakt | Jak dojechać?